God råd til sensitive mødre – og os andre
De fleste mennesker er vel (forhåbentlig) sensitive i én eller andet grad på ét eller flere områder. Og så er der de mennesker, der er ekstra meget opmærksomme på andre og registrerer langt mere i deres omgivelser, end de fleste, og det er bestemt ikke, i mine øjne, et negativt træk. Nogle oplever sig selv eller andre som værende særligt sensitive, og der tales om en sensitiv personlighedstype, som naturligvis gælder både børn og voksne.
Selv er jeg ikke bleg for at erkende, at jeg besidder visse sensitive træk. Jeg er først og fremmest følsom overfor støj (især meget høj musik og høj tale), jeg er ikke vild med kæmpestore menneskeforsamlinger (selvom det ikke er noget decideret problem), jeg har meget brug for mit eget rum og for ro, og jeg registrerer og forholder mig til mange detaljer i mine omgivelser. Jeg er på den anden side bestemt ikke introvert og jeg elsker at møde nye mennesker og at være sammen med andre. Det er alt sammen træk, som er gode at kende og erkende, så man kan acceptere sig selv, udvikle sig og agere hensigtsmæssigt.
Derfor sagde jeg også ja til at læse den nye bog Sensitiv mor af Stinemaria Mollie Jensen. På trods af det faktum, at jeg ikke selv er mor, kan jeg nemlig godt få udbytte af at læse bogen. Dels giver den indsigt i den sensitive persons oplevelser, adfærd og reaktioner på et mere generelt plan – og dels skader det aldrig at sætte sig ind i, hvordan verden opleves af andre.

Om der skal sættes etikette på eller ej, så er det nok svært at blive uenige om, at nogle mennesker naturligvis er mere følsomme end andre. Jeg kan godt lide følsomme, observerende og nærværende mennesker – og at det er dejligt, når mennesker ikke larmer for meget 🙂
Det er nok noget med det stille vand og den dybe grund, og det kan være meget spændende og behagelige og omsorgsfulde mennesker at være i nærheden af. Bagsiden af medaljen, vel især for sensitive/følsomme børn, er det store arbejde, som hjernen konstant har med at opfange og bearbejde alle indtryk. Det kan også være, at man reagerer uhensigtsmæssigt, fordi man hurtigt bliver presset eller har svært ved at sige fra. Derfor har man også et ansvar for at forstå sig selv og sine reaktioner, måske få nogle værktøjer til at håndtere sine følelser – og det ansvar er naturligvis endnu større, hvis man har børn. Men jeg mener nu nok, at bogen lige så godt kan bruges i forhold til alle andre relationer også.
Bogen er skrevet af coach, underviser og foredragsholder Stinemaria Mollie Jensen, som har interviewet 50 kvinder, hvis personlige beretninger giver indsigt i, hvordan man kan være sensitiv og hvad det betyder. Hvordan man kan lære at passe på sig selv og sætte grænser og i dette tilfælde blive en god mor – men det kan sagtens bredes ud til alle mulige andre relationer også.
Jeg mener ikke, at personlighedstypen skal diagnostiseres eller på nogen måder sygeliggøres. Vi er alle forskellige, og pointen må netop være, at der skal være plads til alle. Men netop, når det kommer til mere sensitive personer, kan det måske være nemt at blive kørt over af mere støjende, stålsatte og udadvendte mennesker. Omvendt kan det også være, at den sensitive overreagerer på visse ting, eller har svært ved at sætte grænser. Dermed kommer de måske til at utilsigtet virke lidt besværlige for deres omgivelser. I bogen får man en indsigt, der vil være lærerig for både sensitive, men også ikke-sensitive personer, mødre som alle andre.
Fås på Saxo.com her (affiliate link)





Skriv en kommentar
Skriv din kommentar her!Alle er velkomne til at deltage