I dag skinner solen for min elskede

I dag skinner solen for min elskede

Sikke en skøn søndag, næsten vindstille og med solens stråler, der for alvor varmer og giver os en tiltrængt forsmag på sommeren ♥
Det er også min mands fødselsdag, og er der nogen, der fortjener sådan en dejlig dag, så synes jeg selvfølgelig, at det er ham (du kunne fornyligt læse om vores 10 årsdag, og hvordan vi mødtes her).

Jeg fandt lige det her billede fra hans sidste runde fødselsdag. Det er 7 år siden – som tiden dog går. Næsten gang bliver det tres, men det altså er ikke noget, vi taler højt om.
Der var håret lidt længere, for han er en mand, der godt kan lide at skifte frisure ind imellem – og også går en hel del op i sit tøj. Det er ikke noget, jeg skal blande mig i, for det har han helt styr på selv (heldigvis).

jeanette-sten-hylleborg

Sten er først og fremmest et meget generøst menneske, som ser det som en glæde at kunne dele med andre. Han er ofte den glade giver, og det er jeg stolt af. Han er loyal, og han er et familiemenneske, som nyder fællesskabet. Ham har jeg været heldig med!!!!

Noget af det, som jeg blev tiltrukket af – og nok også lige præcis havde brug for – var også hans struktur og disciplin. Han har simpelthen styr på tingene og er parat til at gøre en indsats. Lige nu, mens jeg skriver, er han ude i vores have og dyrker sin tai chi. Det er også noget, der kræver tålmodighed og vedholdenhed, men han har gjort det dag ud og dag ind i 12-13 år, og det giver en fysisk og åndelig styrke, som man kun kan misunde.

Til gengæld har jeg fyldt en masse “uorden” og aktiviteter ind i hans liv. Måske var det også dét, som han havde brug for. Sådan vælger vi jo hinanden ubevidst. I øjeblikket er en han en hårdt prøvet mand, for det seneste, han har valgt at sige ja til, er lille Viola. Foruden webshop, hus, have og kat endnu et tilvalg af forpligtelser. Men, som han sagde til mig i dag: så er der jo også masser af glæde, lykke og kærlighed.

sten-hylleborg
Nu er det ved at udvikle sig til en tale, kan jeg godt se, men denne her skal alligevel også med. Sten er meget positiv og næsten altid glad. Hvis jeg spørger, om han har sovet godt, kan han finde på at svare: Jeg har været vågen rigtigt mange gange, men NÅR jeg har sovet, har jeg sovet godt!

Det kan man da kun blive inspireret af. Så stort tillykke til min elskede, og nyd søndagen derude.

Kærlig hilsen Jeanette

6 kommentarer
  1. Birgitte Bonde
    Birgitte Bonde siger:

    Kæreste Jeanette – KÆMPE STORT HJERTELIGT (og desværre forsinket) TILLYKKE med Sten i søndags. Du må hilse ham mange gange fra mig 🙂

    Hvor er I begge heldige, at have fundet to så dejlige mennesker i hinanden. Hvor er det også dejligt at læse din “tale” til ham, det gør mig rigtig glad på jeres vegne, og selvfølgelig skal du give dig selv lov til at rose ham, det er livsbekræftende og hjertevarmt at læse. Sten lyder som en rigtig rar mand og ser rigtig sød ud. Jeg tror ikke, der findes et bedre match end jer 🙂 Måske I også begge formår og forstår at værdsætte hinandens kvaliteter, eftersom I har fundet hinanden på det tidspunkt i livet, som I har. Det tror jeg, man gør, når man har prøvet andet, som ikke helt har fungeret.

    Jeg håber, at han og I havde den skønneste dag i søndags 🙂

    De kærligste hilsner,
    Birgitte

    PS: Fantastisk godt billede af jer to sammen 🙂

    Svar
    • Voksenlivsstil
      Voksenlivsstil siger:

      Kære søde Birgitte,
      Tusind tak for det hele. Du har helt ret, vi værdsætter hinanden og vores liv sammen – og vi synes også selv, at vi på alle måder er heldige. Det er vigtigt at se alt det gode man har!
      Det er jeg sikker på, at du også gør, så positiv og anerkendende, du altid er. Det er sådan en fornøjelse og jeg er meget taknemmelig for, at du bruge tid og energi på virkelig at læse og kommentere på mit liv. Det er meget sødt af dig og meget værdsat.

      Mange kærlige hilsner
      Jeanette

      Svar
  2. Tina KH
    Tina KH siger:

    Stort tillykke med din skønne mand i går:-)
    Håber I havde en dejlig dag med det gode vejr.
    Og hvor er I to smukke sammen:-)

    Svar
    • Voksenlivsstil
      Voksenlivsstil siger:

      Kære Tina,
      Mange tusind tak for din søde kommentar. Det var en skøn dag – er det ikke bare dejligt, at sommeren nærmer sig?
      Ha’ en dejlig uge.
      KH Jeanette

      Svar

Skriv en kommentar

Skriv din kommentar her!
Alle er velkomne til at deltage

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.